Porsche ceste: med Vipavo in Krasom z legendarnima modeloma 718 Cayman in Boxster
Vožnja po robu med Vipavo in Krasom ne ponuja zgolj odličnih cest, ob katerih vam bo zaigralo srce, marveč tudi obilico postanka vrednih kulturnih in kulinaričnih posebnosti. Zaradi njih lahko tokratno epizodo Porsche cest izkoristite kot idejo za prijeten podaljšan konec tedna v objemu te idilične pokrajine. Na pot smo se tokrat odpravili z modeloma 718 Cayman in Boxster.
Ne glede na to, ali se odločite le za kratek skok z začrtane poti ali pa za načrtovan podaljšan konec tedna v teh čudovitih krajih, vas izbrani odseki cest ne bodo pustili ravnodušnih.
Izhodišče poti s kultnima modeloma 718 Cayman in Boxster predstavlja rojstni kraj slovenske himne, Podnanos. Do idilične primorske vasi, obrušene z neomajno burjo in vročimi poletji, nas vodi prav tako razburljiva pot, ki jo začnemo tam, od koder se na mogočni Nanos odpravljajo dnevni pohodniki: na izvozu Razdrto. Deset kilometrov odlično vzdrževane ceste, polne dinamičnih ovinkov, nas še pred pravim začetkom poti ogreje za nadaljnje raziskovanje.
Ta vas z značilnim mediteranskim videzom ima bogato zgodovino. Nekateri arheološki ostanki namreč pričajo, da so na tem območju prve naselbine zrasle že v mlajši kameni dobi. Vas je odlično izhodišče za bližnje vrhove, kot so Kjecl, na katerem stoji dvojnik Aljaževega stolpa, Sveti Socerb in seveda Nanos. Med vožnjo skozi kraj pa so posebna paša za oči mostovi, zgrajeni iz neobdelanega kamna.
Lokalna klima omogoča, da na jugozahodni strani, kjer dolino proti Krasu zapirajo Vipavska brda, uspevajo vinska trta in različne vrste sadnega drevja. Oboje je mogoče poskusiti v tamkajšnjih kleteh.
Med njimi velja izpostaviti dve, ki ju srečamo na poti proti vasi Vrabče: Pasji rep in posestvo Burja, ki z biodinamičnim in trajnostnim kmetijstvom vabita, da izkusimo karakter Vipavskih gričev.
Med Podnanosom in vasjo Vrabče bo svojo boksersko melodijo odločno zaigral sredinsko nameščeni motor modela Porsche 718.
Med vzponom in ostrimi ovinki lahko občutimo stabilnost, ki jo omogočata odlična razporeditev teže in aktivno krmiljenje podvozja. Dinamična cesta kasneje zavije proti cerkvi Svete Ane, ki domuje na vzpetini severovzhodno od naselja Razguri.
To je odlična točka, da se za nekaj trenutkov ustavimo in užijemo očarljivo lokacijo ob cerkvi, ki je med drugim tudi izjemna kulisa za navdušence nad fotografijo. Da bi svojega Porscheja v fotografski objektiv ujeli v kar najlepši luči, pa si lahko pomagate z vodnikom, namenjenim prav lastnikom Porschejevih vozil.
Vozniška simfonija, s streho ali brez
Naslednji kilometri nas vodijo mimo vasi Štjak in Selo, kjer se nam odpirajo pogledi na vinograde, ki se zdijo neskončni. Prav tu pa lahko docela uživamo tudi v udobju modela 718 Boxster. Ta omogoča odpiranje strehe vse do hitrosti 50 kilometrov na uro in s tem preklapljanje med dvema izkušnjama vožnje, kar je posebnost v tem avtomobilskem razredu.
718 je vozilo za prave avtomobilistične puriste. Pooseblja ga lahka gradnja, vsi modeli razen tistih z oznako RS pa so serijsko opremljeni s šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Za volanom se občutijo korenine tega avtomobila, ki segajo vse do kultnega modela 550 Spyder. S hrbtiščem tik ob motorju namreč čutimo, kako se moč motorja prenaša v navor, s tem pa v še posebej intenzivne občutke med vožnjo.
Prav to so tiste posebnosti, ki nam za volanom modela 718 narišejo nasmeh na obraz in nas vodijo k nadaljnjemu raziskovanju cest v smeri proti vasi Kobdilj.
Kobdilj, rodni kraj znamenitega arhitekta Maksa Fabianija. Njegova rojstna hiša, Villa Fabiani, je danes čudovito posestvo, ki poleg naravnih lepot – vinogradov, rožnih vrtov in več kot 600 let stare murve – preseneča tudi s Porschejevo zgodovino.
Lastnika, Andrej in Blanka Malgaj, sta kmečki dvorec preuredila v čudovito italijansko vilo, v kateri se pogosto zberejo tudi člani Porsche kluba Slovenije. Imenitno zbirko avtomobilov še posebej popestri star Porschejev traktor, ki skrbno obnovljen v imenitnem taktu z zvokom dizelskega motorja občasno napolni tamkajšnje vinograde.
Ob vsem naštetem je prav ta lokacija tudi odlična izhodiščna točka za odkrivanje kraških vrtov, katerih predstavnik je tudi historični vrt Ville Fabiani. Vse to pa, kot se za to področje spodobi, ob degustaciji avtohtonih vin.
Za konec: Štanjel, kraški biser
Le lučaj stran od Kobdilja se zaključi naša pot, in to v še eni idilični vasici, kraškem biseru Štanjelu. Od edinstvenega Ferrarijevega vrta do številnih umetniških in kulturnih prireditev ter delavnic, kjer vsak zlahka najde kaj zase.
Tu nas spomladi pričakajo cvetoče magnolije, vse leto pa nas interaktivna razstava muzeja v gradu Štanjel popelje skozi zgodbe o ljudeh tega terasastega kraškega naselja. Vinoteka se lahko pohvali z najobsežnejšo zbirko kraških vin iz Slovenije in Italije. Kraške mesnine in siri so le pika na i, ki zaokrožijo popolno izkušnjo vseh omenjenih krajev na poti in so eden izmed neizpodbitnih razlogov, da je prav to cesta, po kateri se preprosto moramo zapeljati.
Izkusite to cesto v celoti!
Da bi kar najbolje izkusili vse, kar ponujajo izbrana cesta in posebnosti ob njej, smo pripravili zemljevid, ki vas bo popeljal skozi prav vse naše postojanke. Sami pa lahko izberete celoto ali pa le delčke ceste, ki vas vabijo, da se spet zapeljete s svojim Porschejem.
Si želiš med prvimi zvedeti novice o vozilih Porsche in ponudbah Porsche Centra Ljubljana? Prijavi se na naše e-novice.
Prišlo je do napake.
Vaša prijava na e-novičnik je bila uspešna!
Naša spletna stran za namen izboljšave delovanja uporablja nasljednje vrste piškotkov (podroben opis namena uporabe in obdobja hrambe je na voljo tukaj)